top of page
IMG_20210107_071653_913.jpg

מקלחת יער

נעים מאד, קוראים לי אלה פרסבורגר ואני מנחת סדנאות תנועה למבוגרים ולאנשים בעלי צרכים מיוחדים ומנחת סדנת מקלחת יער. 

אל עולם התנועה והמדיטציה הגעתי בדרך טבעית כחלק מהצורך שלי לאזן את עצמי בין עולם עמוס ורועש ובין הצורך שלי לשמור על  עצמי ולמצוא איזון ושקט. 

סדנת מקלחת היער היא סדנה שבה אנחנו נהנים מ"הפרבילגיה" העצומה של להתנתק לכמה שעות מכל הסחות הדעת של הרחשים הדיגיטליים והיומיומיים כדי  לרפא את עצמינו בטבע בין האורנים, הברושים והארזים ביער בן 90 שנים- יער כפר החורש בעמק יזרעאל.

הרעיון של מקלחת היער הוא לקחת הפסקה משגרת החיים ולהימצא במודעות חושית מלאה בין העצים.

מקלחת יער (ביפנית, שינרין-יוקו) היא כינוי למסורת יפנית עתיקה, או במילים של בן פייג', מדריך מקלחות יער בלוס אנג'לס:

"מטרתה של הליכת שינרין-יוקו היא לאפשר למשתתפים [...] להעריך דברים שניתן לראות או לשמוע רק כאשר האדם נע באיטיות, ולקחת הפסקה מהמתח של חיי היומיום".

.

אל הסדנה ניכנס כפי שאנחנו. ניפרד מהטלפון הנייד, נודיע כמובן למי שצריך שלא נהיה זמינים לכמה שעות. ניפרד גם מהדיבור החיצוני לטובת הקשבה עמוקה לדיבור הפנימי שלנו, וכך נזכה בהדרגתיות לרגעים נפלאים ובהם המחשבה מתפוגגת ונהיה כל כולנו בתוך החוויה הנוכחית, נעורר את החושים שלנו- השמיעה, הריח, הראייה והמגע ונהיה איתם, עם התחושה הנפלאה של להיות. לנכוח. לנשום. להרפות ולהירפא מכל העומסים ש"יושבים" עלינו, או כפי שאחת המשתתפות בסדנה אמרה לי "מחייה, מרפה ומרפא !!!"

הצד המחקרי- 

מחקרים ביפן מצאו כי מקלחת יער מורידה את קצב פעימות הלב ואת לחץ הדם, מקטינה ייצור של הורמונים המעודדים לחץ נפשי עודף, משפרת את תפקוד מערכת החיסון ומשפרת את ההרגשה הכללית ואת הרווחה. ‏

לאחר מקלחת יער נרשמת עלייה בכמות של תאי הרג טבעיים, האחראיים על חיסול תאים סרטניים. כלומר, מדובר בשיפור ממשי במערכת החיסון. יומיים לאחר מקלחת היער מגיע האפקט לשיאו, ונותר בשיא למשך שבוע, אך ממשיך להתקיים ברמה גבוהה מנקודת הפתיחה עד חודש. "המשמעות היא", אומר פרופסור לי, "שאם אתם עושים מקלחת יער פעם בחודש אתם שומרים את פעילות תאי ההרג הטבעי ברמה גבוהה יותר. זה חשוב מאוד ברפואה מונעת". במקביל לכך הוא מצא עלייה בחיוניות, ירידה בהורמוני מתח וכן ירידה בחרדה, בדיכאון, בכעס, בעייפות ובבלבול. בנוסף, נמצאה השפעה חיובית על הורמון הקשור בפעילות המטבולית ובשריפת שומן, וכן הפחתת לחץ דם ביעילות דומה לזו של תרופת מרשם.  טיולים למקומות עירוניים לא הובילו לאותן תוצאות, כלומר, לא ההליכה היא שהובילה לשלל ההשפעות הפיזיולוגיות והפסיכולוגיות. 

אז מה כן? פרופסור לי מאמין כי המערכת האקולוגית ביער מורכבת מכדי שניתן יהיה להבין את השפעתה ההוליסטית. יחד עם זאת, ניתן לבחון רכיבים מבודדים ממנה. לדבריו, הגורם המשמעותי ביותר הוא תרכובות כימיקליות מסוימות שקיימות בעצים. תרכובות אלה מכילות חומרים נדיפים שנקראים באנגלית Phytoncides - פיטוצינדים, והם משמשים את העצים למלחמה במזיקים. קיומם מוכר למדע עוד מ-1928, פרופ' לי שיער שיש להם חלק משמעותי באפקט של מקלחת היער. הוא הפיק מהן שמנים אתריים ובחן את השפעתם  מחוץ ליער, בחדר בבית מלון. התוצאות הראו השפעה דומה לזו שמתרחשת ביער, אם כי לא באותה עוצמה. מכך הוא הסיק כי חוש הריח שבאמצעותו אנו קולטים את התרכובות הכימיות של העצים הוא הדומיננטי ביותר בתהליך.

מתוך סיכום הנושא של שלומית טל סמיש .M.Sc, R.D

מידע שימושי-

  • משך הסדנה כ- 3 שעות. 

  • הסדנה מתקיימת ביער כפר החורש, בעמק יזרעאל.

  • ההגעה היא ל-קיבוץ כפר החורש. בשער הקיבוץ- יש לפנות ימינה ולהמשיך ישר עד לפיצול שמוביל אל גני הילדים ובו להחנות את הרכב. 

  • מה להביא? נעלי ספורט, בגדים רכים ונוחים- טרנינג, כובע, בקבוק מים. 

  • למעוניינים בלינה בעמק -באתר המועצה ראו את רשימת הצימרים בעמק יזרעאל- כאן

  • למעוניינים ניתן ליהנות מ-ריטריט פרטי בכפר החורש הכולל- יוגה, כתיבה אינטואיטיבית ומקלחת יער עם לינה בתנאים פשוטים בכפר החורש, עם אוכל ערבי מדהים!  לפרטים נוספים- נא כתבו לי. 

284928244_3001752283448589_1512072609707267067_n.jpg
292079390_3029237887366695_4792316839013863530_n.jpg
17946469802288082.webp

איך הגעתי אל מקלחת היער?

החוויה שלי בחיים היא שיש בי צורך לאזן את עצמי בין כל התפקידים, המשימות והאופי של החיים בעולם המודרני, שבו התרחקנו מאד מהטבע. בעבר, האדם חי בקצב אחר, באופן שהיה הרבה יותר קרוב לטבע ולשינויים שבו שמופיעים דרך עונות השנה, הצמחים, וגם התזונה של האדם הייתה בעיקר ממה שגידל ובישל או רכש מסביבתו.

החיים המודרניים גורמים לנו להיות הרבה מאד בישיבה, מול מחשב או טלפון נייד בהם כל שנייה וכל דקה "מנוצלת"לטובת העמסת עוד מידע על  חושינו ועל המוח החושב שלנו. 

מאז שהייתי ילדה קטנה בבאר שבע, הייתי מחוברת מאד לטבע, אמא שלי מספרת שכבר שהייתי בת 3 הייתי מביאה בסקרנות לגננת כל מיני חרקים ורכיכות שמצאתי בחצר הגן ומראה אותם בשמחה וגאווה. בחרנו לגור בכפר החורש כזוג צעיר, זאת הייתה אהבה ממבט ראשון. אני שוהה בהליכה יומיומית ביער, הליכה ארוכה ונטולת זמן, ובה אני מאטה, מתנתקת מהנייד וצוללת אל תוך עולם שיש בו שקט, התבודדות, התבוננות, הרפייה ונשימה איטית ורגועה. 

לא ידעתי שאני מתרגלת מקלחת יער, עד שאמא שלי הביאה לי כתבה מעיתון הארץ שנתנה לי שם למה שאני עושה, וגם הסבירה שיש ביסוס מחקרי לכך שמקלחות יער מסייעות בהורדת הסטרס ומציאת איזון. הייתי מאד שמחה ונרגשת לנוכח הגילוי הזה, שאותו חשתי דרך ההתנסויות שלי. התחלתי להעביר סדנאות מקלחת יער בהתחלה לבנות מהקיבוץ ובהמשך לא-נשים נוספים שמגיעים באופן מיוחד לסדנה, מכל מקום בארץ.  

התחלתי לתרגל מדיטציה באופן פורמאלי מאז שהפכתי להיות בבת אחת אמא ל 3 בנות קטנטנות, היום אני אמא ל- 5 מופלאות, עבדתי אז במשרה מלאה כמנהלת שיווק והצורך שלי למצוא שקט שיאזן אותי הוביל אותי אז לסדנת הויאפאסנה הראשונה שעשיתי בשנת 2006. מאז הלכתי להרבה מאד סדנאות ויאפאסאנה ואני מתרגלת מדיטצית ויאפאסנה כחלק משגרת החיים היום יומית שלי. גם היוגה נכנסה אל חיי באותה הצורה בדיוק, כצורך עצום בחיבור של הנעת הגוף בדרך שעוזרת לאזן ולחזק אותו. אני לומדת הוראת יוגה ומצפה להעביר שיעורי יוגה לא-נשים שימצאו גם הם ביוגה מקום של חיבור עמוק לעצמם.  

אירה

אילת בארי

"מקלחת יער- כבר כמה שנים שרציתי להצטרף לחוויה עם אלה המופלאה, ותמיד היה משהו אחר.... ואז זה קרה פגשתי את אלה בכניסה ליער ומיד התמסרתי, הגוף והנפש יחד מצאו מקום מחבק, מכיל, מקבל, סוחף אל תוך עצמי באופן ככ פשוט וטהור.

תחושה של שלמות ויציבות ליוותה אותי כל אותו יום, גם בשעות הלחוצות של הערב (עם 3 ילדים).

מצפה לפעם הבאה"

אילת בארי❤️🙂

"חוויה קסומה !

שילוב של יער ,פרחים והדרכה של אלה מרפא גוף ונפש !

ממליצה בחום !"❤️

אירה

bottom of page