top of page

Self Care Self love

עודכן: 25 ביוני


self care

is

self loveדוקאהה = אי נחת, אי סיפוק- אני לא שלמה עם מה שנמצא מולי, עם המציאות, אני רוצה לשנות את המציאות

סוקאהה = שביעות רצון, נחת, לא רוצה לשנות את מה שיש כרגע.טיפוח סוקאהה במהלך היום יום באמצעות הפניית תשומת הלב למה שיש, למה שמזין אותנו- האוכל, השתייה, הקשרים עם אנשים, הגוף, הנשימה, סביבת העבודה....אלו ועוד ירחיבו את רגעי הסוקאהה במשך היום, שירחיבו את שביעות הרצון שלנו בחיים.


כל התהליך הזה כמובן כרוך בכך שהתודעה שלנו מאומנת : )

תרגול, תרגול, תרגול.....


למדנו בתהליכי ההתפתחות שלנו בילדות, לדחות את עצמינו וגם חלקים שונים בעולם,

למדנו לשים את עצמינו "אחרונים בתור" מסיבות שונות ומשונות.


ברגע ש"גילינו" או שהצלחנו לראות את זה, יצאנו מהאשלייה השגוייה הזאת! (שאנחנו "אחרונים בתור"...) וברגע ששמנו לב לכך - התופעה תתחיל לנוע ולהישתנות ונוכל לייצר תנועה הפוכה של: "טפחי את ההיפך" (יוגה סוטרה- פאטאנג'לי) -כלומר, נתחיל לפתח ולטפח את עצמינו ולשים את עצמינו יותר גבוה בסדרי העדיפויות או ברשימת המשימות ה- to do list שלנו.


בתקופות של פחד ולחץ מתמשך/סטרס מצטבר, בגלל כל כך הרבה סיבות, כמו עכשיו למשל....

(אפשר לדלג על הפירוט.....

(המלחמה, החטופים, הממשלה, הפוליטיקה, התחממות כדור הארץ ושינויי מזג האויר, האינפלציה, יוקר המחייה, הפרנסה, הילדים, הדאגה להורים מזדקנים, לחברים, האנטישמיות, הקלות שבה אנשים מקבלים נשק, או נשק בלתי חוקי, הפשיעה, האגרסיביות, הפקקים, הנהיגה בכבישים, הפלסטיק שאנחנו אוכלים בתוך הדגים שאנחנו קונים, העופות עם האנטיביוטיקה, שקיות הפלסטיק שלא יכולות להתמחזר, ועוד, ועוד... הרשימה בטח עוד ארוכה!

נוסיף לרשימה גם את הדאגה לגוף, לבריאות שלנו, הפחד מהמחלות, הפחד מהמוות, הפחד להיות דחויים, לא מקובלים, שונים, הפחד להישאר לבד...)


אז במיוחד בתקופות כאלו, מאז ה 7.10 ואולי בעצם... תמיד עלינו ללמד את עצמינו להשקיע זמן ואנרגיה מהנים ! כן....מהנים בעצמינו : ) על ידי self care שזה בעצם ....self love

נוכל ליהנות מכך שאנו שומרים על עצמינו ומתוך כך על משפחתינו ובני הזוג שלנו.

זו עוד מוטיבציה חשובה.

Where focus goes, energy flows.

And where energy flows, whatever you're focusing on grows.

In other words, your life is controlled by what you focus on.

That's why you need to focus on where you want to go, not on what you fear.

טוני רובינסכמה דרכים פשוטות שמצאתי לטפח self care / self love


תנועה

באמצעים פשוטים שלא עולים לנו כסף, כמו למשל, הליכה, הליכה בטבע- כי הטבע מרפא, פעילות על המזרן בבית, יוגה או כל פעילות ספורטיבית אחרת.

היוגה מועילה במיוחד בגלל השילוב של תרגילי נשימה ומדיטציה, ובגלל האופי של היוגה והדרך שבה הגוף נע בחיבור, כמו חולייה אחת של נשימה ותנועה, חיזוק והגמשה, אבל באמת כל פעילות ספורטיבית בבית על המזרן מועילה לנו.
אכילה

אנחנו במילא אוכלים, אז למה שלא נאכל בצורה ששומרת עלינו. נשלב ירקות ופירות, נאכל עם תשומת לב לעצם זה שאנחנו אוכלים ולא נהיה בטלפון או בעיתון או בספר, אכילה מסודרת בלי נישנושים בין לבין.
למידה והתפתחות מתמדת

לימוד ממורים טובים, שהות עם אנשים שלהם אותו תחום עניין כמוו שלנו.


קשרים קרובים

אינטימיות עם אנשים שיקרים לנו. לדבר. אנחנו לא לבד בעולם.

מדיטציה/מיינדפולנס

להרגיש את הלך הרוח, את האיזורים המכווצים בגוף, לשים לב לאופן שבו אנחנו נושמים, למנח של הגו שלנו בישיבה, בעמידה, בדיבור עם אנשים....להיות קצת פחות תגובתיים ועם יותר מרוווח של הרהור וחשיבה.


תרבות ואמנות

מרוממים אותנו- מוזיקה, שירה, הופעות, מחול, כל מה שמרומם. תיהנו מפלייליסט שעושה לכם טוב בלב ומתאים לתקופה הזאת ואולי תשירו באוטו בקול חזק או עם חברים או מקהלה או בבית תוך כדי בישול או ספונג'ה.


כתיבה

פריקה של המחשבות המבולגנות לתוך יומן מסע שלכם, של בית הספר של החיים, זה יכול להיות במחברת שלכם או במסמך של גוגל דוקס.

כדאי לכתוב גם את החלומות שלנו, הם שולחים לנו מסרים חשובים מהתת מודע וכדאי לחשוב על זה עם עוד מישהו/י.
הוקרת תודה

שומרת לנו על אנרגיה טובה של הסתפקות ושביעות רצון מכל מה שיש. ויש מלא על מה להודות על הגוף, על הנשימה, על הבגדים, האוכל, הבית, המשפחה, החברים, האויר, ציוץ הציפורים...


ניקיון/ אסתטיקה/יצירת הרמוניה בעיניים

לעצב. זה פשוט עושה לנו נעים בלב, ומה יותר חשוב מזה?! אולי פרחים באגרטל ואולי ניקיון אבק, טיאטוא, הזזת חפצים, עציצים, תמונות, יכולות לשמח ת'לב ולשמור על עצמינו באנרגיה טובה.
לנשום. לעבד. לנוח. לבהות. להרהר.


להתנתק מהדיגיטלי

בכלל.... כמה שיותר ....אבל חובה לפחות שעתיים לפני השינה.


לבלות

עם חברות וחברים, בנות דודות, בעל, ידידים, משפחה....הופעות, טיולים, תערוכות, ים, ארוחות, פיקניקים, מסעדות, שוטטות, סרטים.....


לענג את עצמך


אמבטיה ארוכהיחד עם כל הדברים שנוכל לעשות כדי לדאוג לעצמינו, חשוב גם שנהיה עם העצב, הכאב, הכעס, היאוש, חוסר התקווה, הפחד, הקנאה, הלבדות וכו.... כי גם הם חלק מאיתנו.

נהיה איתם, כשיבואו לבקר, נרגיש אותם, נראה אותם... ונזכור שהכל ארעי ומשתנה, וגם זה יעבור.


נמסטה


אלה


Comments


bottom of page