top of page

הצד הסמוי של העצים- מתוך הספר "החיים הנסתרים של העצים"

עודכן: 13 בפבר׳

"רב הנסתר על הגלוי"


אדם ותיק משקה ומטפח עץ צעיר
צילום מרגש -עמק יזרעאל

צילום- מרינה פורמן לוי.


יש מידע שידוע לכולנו לגבי העצים, ויש הרבה יותר מידע שהוא עדיין סמוי. חלק מהמידע הסמוי מתגלה בקצב איטי, דרך אנשים שמקדישים את עצמם לחקר והתבוננות. ואולי מוטב כך שחלק מהמידע סמוי, אחרת האדם עלול היה להשתמש בידע הזה, בצורה לא ראויה ובריאה.

כמה נקודות מעניינות על הצד הסמוי מתוך הספר- החיים הנסתרים של העצים/ פטר וולבן.

 • עץ שנכרת לפני 400-500 שנה, והשאיר רק שרידים מהקליפה החיצונית, עדיין לא מת בזכות תמיכה מעצים שכנים. מדוע עצים הם יצורים חברתיים שחולקים את מזונם עם בני מינם, ולפעמים מזינים אפילו את המתחרים שלהם? הסיבות לכך זהות לקהילת האדם- יש יתרונות לפעולה משותפת.

 • האם גם העצים יכולים להתבטא? כן! באמצעות תרכובות ריח כימיות. גם בני אדם מתבטאים באמצעות הפרשת תרכובות כימיות, אחרת למה בני אדם משתמשים בדיאודונט? או בושם? הריח האישי שלנו מספר משהו לאנשים אחרים.

 • העצים מאזנים את הפער בין החזקים לחלשים. כל בני אותו מין מי שנהנה משפע מוסר ממנו לאחרים. מי שאומלל וסובל מחוסר מקבל משלוח מסייע.

 • העצים מתכננים את הרבייה שלהם לפחות שנה מראש.

 • עצים חיים באיזון פנימי הם מחלקים את הכוחות שלהם בקפידה והם מוכרחים לחסוך אנרגיה כדי שיוכלו לספק את כל צורכיהם. מידה מסויימת של אנרגיה מושקעת בצמיחה.


רקפות ביער כפר החורש עמק יזרעאל
יער כפר החורש

החיפזון מן השטן- הצמיחה של העצים איטית ביערות טבעיים יותר מאשר ביערות שננטעו על ידי בני אדם. ביערות מודרנים הגיל המקסימלי הוא 120 שנים (ואז העצים נכרתים ומומרים בכסף), ביער טבעי, בגיל כזה העצים לא גבוהים יותר מגובה אדם, ובזכות הגדילה האיטית ביער הטבעי, העצים נעשים חסינים וגמישים מפני שבירה בסערות, וכך הם מגיעים לגיל מופלג.

 • עצים אינם אוהבים להתאמץ ללא סיבה. מדוע לגדל גזע עבה אם אפשר להישען בנוחות על העצים השכנים?

 • עצים הם יצורים חברתיים מאד והם עוזרים זה לזה. עם זאת, כל מין עץ מנסה להשיג יותר מרחב לעצמו, לשפר את הביצועים שלו ולתפוס כך את מקומם של מינים אחרים.

 • איך המים מגיעים לכותרות של עצים שגובהם מעל 100 מטר?ההסברים לכך עדיין חלקיים.

 • בחופן של אדמת יער יש יותר צורות חיים מאשר בני אדם על פני כדור הארץ. כפית מלאה אחת בלבד מכילה יותר מקילומטר של קורים פטרייתים. כל היצורים האלה פועלים בתוך הקרקע, מחוללים בה שינויים וגורמים לה להיות רבת ערך מבחינת העצים.רוב המינים בקרקע אינם גלויים לעין חשופה.

 • לעצים יש חוש זמן! העצים יודעים לספור. רק לאחר כמות מוגדרת של ימים חמים, הם משתכנעים ומסווגים את התקופה החמה בתור אביב.

 • הבריאות של העץ יכולה להשתנות בכל יום ממגוון של סיבות. הבריאות של העץ תלויה ביציבות של היער. אבל גם אם כל התנאים מושלמים, חרקים ופטריות, וירוסים ובקטריות אורבים תמיד בציפייה להזדמנות לתקוף. זה קורה רק כשהעץ יוצא מאיזון. באופן נורמאלי הוא מחלק בקפידה את הכוחות שלו, לצמוח כל יום קצת, ולשמור בהיכון עתודות חשאיות למלחמה במזיקים. רכיבים אלה נקראים פיטונצידים ויש להם סגולות אנטיביוטיות. כבר ב 1956 נמצא שאם מוסיפים טיפה של עיסת מחטי אשוחית או אורן לטיפת מים עם פרוטוזואה, האורגניזמים מתים בתוך פחות משנייה. עצים יכולים לחטא את הסביבה שלהם. אם האיזון בין כוחות הצמיחה וההגנה של העץ משתבש, העץ עלול לחלות.

יער כפר החורש עמק יזרעאל
עצי אורנים ביער כפר החורש

Comments


bottom of page